Crewe Parish Election Breakdown Of Votes

Here is a breakdown list of all the votes made for each candidate

Crewe Parish Council – North Ward
Surname Other names Party Name Number of votes recorded.
BEARD Terry Labour Party Candidate 345 Elected
BEBBINGTON Derek Nicholas Conservative Party Candidate 134
BRATHERTON Christine Mary Labour Party Candidate 293 Elected
CLEWS Darryl James 122
LEE Richard UK Independence Party 246
WALING Christopher Alan Conservative Party Candidate 67
Crewe Parish Council – East Ward
Surname Other names Party Name Number of votes recorded.
BAILEY Damian Craig Labour Party Candidate 1133 Elected
BRATHERTON Joy Labour Party Candidate 1181 Elected
BROOKFIELD Suzanne Marie Labour Party Candidate 1124 Elected
FORD Richard Edward Independent 431
HARGREAVES Peter Conservative Party Candidate 321
HAYES Irene Jill Conservative Party Candidate 376
HICKSON Kevin Arthur Labour Party Candidate 999 Elected
LEAT Lawrence UK Independence Party 714
MARTIN Peggy Labour Party Candidate 1191 Elected
MINSHALL Benn Michael Labour Party Candidate 1020 Elected
TAYLOR Nick Liberal Democrat 254
TODD Colin Fraser Conservative Party Candidate 283
Crewe Parish Council – South Ward
Surname Other names Party Name Number of votes recorded.
AHMED Jubeyar Conservative Party Candidate 207
ANKERS Thomas Edwin Conservative Party Candidate 179
APPILAT Igor Labour Party Candidate 606 Elected
CARLINE Mary Lilian Labour Party Candidate 686 Elected
DENSEM Barbara Jean Conservative Party Candidate 177
GILL Linda Jeanne Alice Conservative Party Candidate 167
ICKE Robert John Liberal Democrat 187
MACFADYEN Rebecca Isobelle Liberal Democrat 146
RHODES Jill Labour Party Candidate 673 Elected
WALKLATE James William UK Independence Party 289
YATES Simon Labour Party Candidate 629 Elected
Crewe Parish Council – West Ward
Surname Other names Party Name Number of votes recorded.
CANNON David John Liberal Democrat 203
EDGAR Steven John Conservative Party Candidate 192
HANDFORD Robert James UK Independence Party 378
KAY DAWN Labour Party Candidate 663 Elected
KAY STUART Labour Party Candidate 649 Elected
RUSSAN Mike Labour Party Candidate 660 Elected
SUTTON Jonathan Liam Conservative Party Candidate 205
TEBBITTS Max The Conservative Party Candidate 148
WALTON Nan Labour Party Candidate 594 Elected
WEATHERILL Jacquie Conservative Party Candidate 264
Crewe Parish Council – Central Ward
Surname Other names Party Name Number of votes recorded.
CLUTTON James Raymond UK Independence Party 126
DAVISON Tony Labour Party Candidate 290 Elected
FASEYI Irene Labour Party Candidate 288 Elected
LEPISZ Frank Zbyszek Conservative Party Candidate 43
Crewe Parish Council – St Barnabas Ward
Surname Other names Party Name Number of votes recorded.
BULL Daniel Thomas Conservative Party Candidate 94
CULL Chris Labour Party Candidate 307 Elected
LUNDIE Joe Labour Party Candidate 251 Elected
WALKLATE Simon UK Independence Party 163